Manželka má ráda řezané květiny a rád bych jí udělal radost. Touží po záhonu květin, ze kterých si vždy může odříznout do vázy na chodbě a do obývacího pokoje. Poradíte mi, které druhy jsou k tomu nejvhodnější?
Řezané květiny ze zahrady ve váze na stole
K řezu je vhodných i mnoho trvalek, které běžně pěstujeme v trvalkových záhonech na zahradě. Asi úplně všude totiž máme v záhonu astry, gazánie, zvonky, chrpy či stračí nožku. Pokud tyto druhy ve vaší zahradě nepěstujete, malý pestrý záhon založíte iz těchto pěti druhů trvalek, které jen doplníte vždy zelenou kostrou v podobě plíživého jalovce či vavřínovce. Vděčné jsou i máky, které udělají dokonalý efekt už v záhonu. Jsou vhodné i pro řez do vázy, a když tak učiníte, vydrží mnohem déle, pokud konečky stonků po odříznutí jemně opálíte plamenem.
Na řez do vázy jsou vhodné i mnohé letničky, jako je aksamitník, cínie, tlama nebo letničková gazánie. Aby vám řezané květiny obecně déle vydržely, zásadně je odstřihněte nebo odřízněte. Nikdy je netrhejte, protože řeznou plochou mnohem lépe nasouvají vodu ve váze než roztřepenou ranou po odtržení.
Další zásada je, že řežeme nebo stříháme vždy šikmo, ne kolmo – aby byla řezná plocha co největší. No a po odstřihnutí vždy ocstraníme spodní listy, abychom snížili vypařování a stonky ponoříme do teplé vody, která má více stupňů, než má vzduch v místnosti. V teplé vodě totiž mnohem snáze proudí do rostliny vláha, než kdyby byl stonek ponořený ve studené vodě.
Řezané květiny ve váze nedáváme nikdy na přímé slunce a jejich životnost zvýšíme i tím, že je vždy na noc uložíme do chladné předsíně, sklepa či dokonce do chladničky.
https://prazskyvecernik.cz/superbakterii-nestvorila-antibiotika-zrodila-se-davno-pred-nimi/
https://hlavnimestopraha.cz/postup-pri-registraci-noveho-vozidla/
https://praha-dnes.cz/proc-burza-umira-chyby-z-minulosti-a-nevyuzita-privatizace-tvrdi-novy-sef/